Sinema Haberleri

FİLMMOR YOLA DEVAM KARARI ALDI

24 Nisan 2021 Cumartesi 10:37

Şubat 2021'de faaliyetini durduğunu duyuran Filmmor, yola devam kararı aldı. Antalya, Bodrum, Urfa, Karadeniz Kadın Dayanışma Dernekleri, Kamer, Kader, Soda, Uçan Süpürge gibi örgütlerden, Filmmor çalışmalarında yer alan akademiden ve sinema sektöründen kadınların katıldığı toplantıdan bu sonuç çıktı. Filmmor adına açıklama yapan Ülkü Songül açılış konuşmasında şunları söyledi:
10 Şubat 2021’de kamuoyuyla paylaşılan bir metinle; kurumumuza ve kurumumuzdan isimleri verilen üç kişiye karşı, gerçeği yansıtmayan ithamlar yöneltildi.Metinde neredeyse feminizme ve temel haklara dair bütün olası suç ve kusurlar sıralanmıştı. Yazanlar arasında, biri 5 ay öncesine kadar yönetim kurulu üyesi olan 3 üyemiz de vardı ama biz bu ithamlardan kamuoyu ile paylaşılan metin vasıtasıyla haberdar olduk. Bu şaşkınlık ve tükenmişlik duygusu içinde “bu nefret ikliminin bir parçası olmamak için Filmmor’u kapatma kararı” almıştık. İthamların birçoğu kuruma yönelik ve zan altında bırakan nitelikte olduğu için kurumsal olarak da yasal yollara başvurmak durumunda kaldık. “Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için” var olan Filmmor, birçok kadın örgütüyle de birlikte çalışıp üretiyor. 19 yıldır hep birlikte kadınlık hallerine dair filmler, atölyeler, videolar, dijital ürünler-eylemler, film-fotoğraf-tasarım sergileri, konferans ve kampanyalar yaptık. 2003’ten beri de her yıl, Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni yapıyoruz. Kapatmaya dair açıklamamızda “19 yıl süren bu yolculuğu mümkün kılan yol arkadaşlarımıza böyle veda etmek istemezdik ama kurumlar, kişiler gelir geçer, düşler sürer” demiştik. Öyle de oldu. Kişiler değişir, kurumlar, düşler sürer.
Bu süreçte Filmmor içinde ve feminist-hak savunucusu kurumlarla birlikte gerekli mekanizmaları işlettik. Zaten pandemi koşulları nedeniyle son bir yıldır yan yana gelmeden, evden çalışıyoruz. Sadece çevrimiçi ya da yazılı iletişim kuruyoruz. 1 yıllık kurum içi iletişimdeki tüm yazılı ve görsel dokümanları da içeren açık kaynak ve detaylı bir açıklama hazırladık ve paylaştık. Yol arkadaşımız, feminist gruplarla istişare toplantıları yaptık.
19 yıldır birlikte yürüdüğümüz, ürettiğimiz feministlere, feminist örgütlere, bu 19 yılın üstüne haftalardır verdikleri emek, gösterdikleri dayanışma için minnettarız. Onlar da burada ve kendilerini ifade ederler ama haklılardı. Tıkandık, yorulduk ama dayanışma ile şifa bulanabilirdi. Biz bulduk. Yorulana el vererek, yer değiştirerek hep birlikte devam edeceğiz.
Bu arada; daha geniş bir Filmmor Kolektifi sorumluluk alıyor ve tüm yol arkadaşımız örgütler ve feministlerin katıldığı geniş bir Danışma Kurulu oluşturuluyor.
Çalışmaları aralıksız sürdürülen 19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 19-30 Haziran tarihleri arasında, pandemi nedeniyle bir kez daha çevrimiçi olarak yapılacak.
Yol arkadaşlarımızla birlikte bir yandan da feminist iletişim, yöntem, örgütlenme için arama, tartışma, müzakereler sürüyor. Bu çabayı sürdürerek daha geniş alanlara, zeminlere ulaşmayı diliyoruz.”
Toplantıda kapatılma kararına karşı çıkarak devam etmesi için sorumluluk alan kadınlar da söz alarak, Filmmor’un kurum olarak ürettikleriyle, sinema sektöründe, yereldeki katkılarını hep birlikte, dayanışarak devam ettirme dileklerini paylaştılar.
Detayların daha sonra duyurulacağı 19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne hazırlıkların da paylaşıldığı toplantıda, feminist yöntem-etik-müzakere zeminleri bulma çabasına katkıda bulunma çağırısı da paylaşıldı.

 Diğer Haberler

USTA OYUNCU YAŞAMINI YİTİRDİ
USTA OYUNCU YAŞAMINI YİTİRDİ
26 Nisan 2021 Pazartesi 22:13

'YARAMAZ ÇOCUKLAR'A JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
'YARAMAZ ÇOCUKLAR'A JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
26 Nisan 2021 Pazartesi 13:39

OSCAR'IN EN İYİ FİLMİ NOMADLAND
OSCAR'IN EN İYİ FİLMİ NOMADLAND
26 Nisan 2021 Pazartesi 08:13

ANGELINA JOLIE YÖNETMENLİĞE ARA VERDİ
ANGELINA JOLIE YÖNETMENLİĞE ARA VERDİ
22 Nisan 2021 Perşembe 19:52

MIDHUNTER'IN GELECEĞİ OSCAR'A BAĞLI
MIDHUNTER'IN GELECEĞİ OSCAR'A BAĞLI
22 Nisan 2021 Perşembe 07:30

USTA OYUNCU YAŞAMINI YİTİRDİ
USTA OYUNCU YAŞAMINI YİTİRDİ
18 Nisan 2021 Pazar 16:27