Sinema Haberleri

‘DAVID BOWIE EVRENİ'NE BALIKLAMA DALMAK

16 Eylül 2022 Cuma 21:05

Brett Morgen'ın bu hafta Türkiye sinemalarında gösterime giren Moonage Daydream’in in kartvizitinde ‘belgesel’ yazıyor ama film her şeyiyle bir belgeselden çok daha fazlasını sunuyor.

Seyirci, ‘David Bowie Evreni’ne balıklama dalarken yapıtın her anında psychedelic atmosferin diplerinde nefes alıyor ve hafif hafif sersemliyor…

2016’da Kurt Cobain belgeseline imza atmış yönetmen, Bowie’nin benzersiz karakterini yansıtabilen her türlü görsel mirası, videoları, performansları, filmleri, dergileri, diaları, çizimleri teker teker inceleyip arşivde göz atılmadık malzeme bırakmadıktan sonra böyle bir sıra dışı işe imza atıyor ve Cannes'da geçen mayısta festivalin en uzun alkışını aldıktan sonra şimdi de dünyanın dört bir yanında sinemaseverlerin karşısına müthiş bir özgüvenle çıkıyor.

Brett Morgen’ın farkı şurada; klasik belgesellerdeki gibi Bowie dostlarını kameranın önüne teker teker yerleştirip konuşturmuyor, özel hayata fazla girmiyor. Başrolde tamamen Bowie ile sanatı var.

Morgen, Moonage Daydream'i yaparken, tabii ki önüne müthiş bir hazine seriliyor. Beş milyon parçalık David Bowie Estate koleksiyonuna sınırsız erişime sahip oluyor.

Filmi kotarabilmek amacıyla tam dört yıl bu benzersiz malzemeyle iç içe yaşıyor ve ardından bir buçuk yılda filmi ayağa kaldırıyor.

Bir dönemin önemli belgelerini kapsayan malzemeleri elden geçirip yeniden gündeme getirmek, Bowie hayranlarına bir anı denizi sunmak belki de bu zor uğraşın en keyifli yanı…

Kurgu ve ses tasarımında Oscar ödüllü Tony Visconti ile Bohemian Rhapsody Oscar ödüllü ses mühendisi Paul Massey’nin ustalığını alykışlanacak cinsten.

İki saat 20 dakika kronolojik sırayla akmayan Bowie (1947-2016) biyografisi; hoş ve hınzır ‘kaos’ beyaz perdede...Diğer Haberler