Sinema Haberleri

CEM KARACA'NIN GÖZYAŞLARI FİLMİNE GÖSTERİM ENGELİ

14 Şubat 2024 Çarşamba 18:05

Cem Karaca'nın hayatını anlatan, Yüksel Aksu'nun yönettiği Cem Karaca'nın Gözyaşları filmi mahkeme kararıyla gösterimden kaldırıldı.  Filmin vizyonu telif hakları nedeniyle engellendi. 

Cem Karaca'nın son eşi İlkim Karaca, filmin vizyona girdiği 27 Ocak 2024'te gösterimin durdurulması için İstanbul Fikri ve Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuş; teminat için gereken 3,5 milyon TL.'yi de yatırmıştı.  Cem Karaca'nın Gözyaşları gösterimde kaldığı üç haftada 219 bin 331 biletli seyirci tarafından izlenmişti. 

Gelişmeler üzerine yapım şirketi şu açıklamayı yaptı: 

"Kamuoyunun Dikkatine;

Efsanevi sanatçımız Cem Karaca’nın anısına yakışır bir şekilde büyük emek ve özenle çekimlerini tamamlayıp 26 Ocak 2024 Cuma gününden itibaren izleyicilere emanet ettiğimiz 'Cem Karaca’nın Gözyaşları' filmimiz, davacı tarafça mahkemeye yatırılan 3,5 milyon TL. teminat sonrasında tedbir kararıyla durdurulmuş ve vizyondan kaldırılmıştır.

Yaşanan süreçte davacı taraf 'Cem Karaca’nın Gözyaşları' filmimizde kullanılan eserler için kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle dava açmıştır. Ancak filmde kullanılan tüm şarkılar için MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) aracılığıyla, şarkıların hak sahiplerinden gerekli izinler alınmıştır.

Filmimizde kullandığımız, 'Muhtar, Emrah, Tamirci Çırağı, Namus Belası, Çok Yorgunum, Ceviz Ağacı, 1 Mayıs, Bekle Beni, Dadaloğlu, Hep Kahır' isimli şarkıların 4/3 hakkı Cem Karaca’nın oğlu ve filmimizin danışmanı Emrah Karaca’da bulunmaktadır. Şarkıların 4/1 hakkı ise 2018 yılından itibaren davacı tarafın haklarının tamamını satıp devrettiği All Stars Music şirketindedir.

Yapım şirketi olarak bizler, Emrah Karaca’da bulunmayan 4/1 hakkı, MESAM tarafından da yasal olarak belirtilen kurumdan almış bulunmaktayız. Bu durumda, filmimizin müzikal içeriği için gerekli olan tüm yasal izinlerin alındığını ve hak sahipleriyle ilgili tüm gerekliliklerin yerine getirildiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

Vizyondaki filmimize verilen durdurma kararı hem bizleri hem de Cem Karaca hayranlarını üzmüştür. Geçmişte olduğu gibi bugün de Cem Karaca'nın sesinin bir kez daha kısıldığını görmek bizleri derinden yaralamaktadır. Cem Karaca müziğimizin dünyaca ünlü isimlerindendir, şarkılarıyla milyonlarca insanı etkilemiş, ilham vermiştir.

'Cem Karaca’nın Gözyaşları' filmimiz sadece bir sinema eseri olmanın ötesinde, aynı zamanda Cem Karaca'nın sanatını ve dönemin toplumsal, kültürel atmosferini de yansıtan önemli bir belgedir. Karaca’nın mücadele dolu hayatını, müzikal yolculuğunu ve etkisini izleyicilerle buluşturmak, gelecek kuşaklara sinema aracılığıyla aktarabilmek bizler için büyük bir onur ve sorumluluktur.

Mahkeme süreci devam ederken, içten bir şekilde inanıyoruz ki adalet yerini bulacak ve ileriki dönemde üzerindeki tedbir kararı kaldırılarak filmimiz halkla bir kez daha buluşacaktır.

Dava sürecinde en başından beri filmimize destek olan değerli Cem Karaca hayranlarına, değerli sinemaseverlere ve değerli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz.

Saygılarımızla,

Fikri Harika Prodüksiyon ve Aytaç Medya"Diğer Haberler