Sinema Haberleri

BRUCE LEE'NİN ÖLÜM NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

22 Kasım 2022 Salı 18:24

Dövüş ustası, oyuncu Bruce Lee'nin 20 Temmuz 1973 tarihinde neden öldüğü 50 yıl sonra açıklığa kavuştu. 32 yaşındayken Hong Kong'da yaşamını yitiren Bruce Lee'nin ölüm nedeni için dönemin doktorları, aktörün çok fazla ağrı kesici içmesini gerekçe göstermişti. 

Doktorlar, Bruce Lee’nin 'çok fazla su içmekten' öldüğünü duyurdu. Clinical Kidney Journal adlı yayında yer alan makalede araştırmacılar, ünlü aktörün çok fazla su içmesinin hücrelerde yarattığı bir dizi bozukluk ile ödem oluşumunun hızlandığını söyledi. Bu durum tıp dünyasındaki adı 'hiponatremi'. Hiponatremide vücudun sıvı dengesi için ihtiyaç duyduğu kandaki sodyum seviyesinin anormal derecede düşük olması söz konusu. Doktorlar, Lee’nin ölmeden önce esrar ve su içtiği göz önüne alındığında tükettiği suyun böbrekleri için fazla gelmiş olabileceğini ve budurumun beyinde ödeme neden olduğunu söyledi. Beyin ödemi, kandaki sodyum yoğunluğundaki azalmayla ilişkilendirildi. Lee’nin beyni, öldüğünde bin 575 gram gelmişti. Normalde bin 400 gram olması gerekiyordu.

2018'de 'Bruce Lee, A Life' biyografisini yazan Matthew Polly, Bruce Lee’nin öldüğü akşam çok fazla su içtiğinden bahsetmişti. Bruce Lee’nin eşi Linda ise, kocasının ölümüne kadar sıvı bazlı bir havuç ve elma suyu diyeti uyguladığını söylemişti.Diğer Haberler