Sinema Haberleri

AYVALIK, SİNEMASEVERLERİ FESTİVALE BEKLİYOR

15 Eylül 2022 Perşembe 17:47

Seyir Derneği’nin düzenlediği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 16 Eylül Cuma akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’daki açılış töreni ile başlıyor. Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook’un 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandığı son filmi Ayrılma Kararı, festivalin açılış filmi olarak törenin ardından gösterilecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin zengin programına, yapıtların film ekipleriyle söyleşiler ve paneller eşlik edecek. Nurgül Yeşilçay, Nihal Yalçın, Hare Sürel, Ushan Çakır, Funda Eryiğit, Ece Yüksel, Murat Kılıç, Tayfun Pirselimoğlu, Özen Yula, Gülçin Kültür Şahin, Nezaket Erden, Hakan Emre Ünal gibi birçok isim Ayvalık’ta festivale misafir olacak.

Ayvalık’ta 2022'de kurulan Seyir Derneği’nin 16-21 Eylül 2022 tarihlerinde dzenleyeceği Ayvalık Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreninde “Yeni Bir …” Ödülü de sahibini bulacak. Son bir yılda gösterime girmiş ya da ulusal festivallerde gösterilmiş uzun kurmaca filmlerden birindeki başarısıyla dikkat çeken genç sinemacıya Mey|Diageo katkılarıyla 40.000 TL’lik ödül sunulacak.

Yönetmenliğini Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin “Uluslararası Seçki”, “Bu Dünyanın Çocukları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Sinema” ve uzun film, kısa film ile belgesellerin yer aldığı “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde 48 film gösterilecek. 

 

YÖNETMEN, OYUNCU ve YAPIMCILARLA SÖYLEŞİLER

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, bazı filmlerin gösteriminin ardından yönetmen, oyuncu ve yapımcılarla söyleşilere de ev sahipliği yapacak. Alihan Kaya, Barış Gönenen, Barış Yılmaz Gündüz, Denizhan Akbaba, Ece Yüksel, Erdem Şenocak, Gülçin Kültür Şahin, Hakan Emre Ünal, Hare Sürel, Meli Bendeli, Murat Kılıç, Nezaket Erden, Nihal Yalçın, Nurcan Eren, Rıza Akın, Tarık Papuççuoğlu, Ushan Çakır gibi oyuncular, film gösterimlerinin ardından seyirciyle buluşacaklar.

 

PANELLER

Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında, sektörün deneyimli isimlerinin katılımıyla paneller de düzenlenecek. “Türkiye’de Yaratıcı Belgesel: Yeni Anlatım Olanakları” başlıklı panel Ahmet Gürata moderatörlüğünde, Noah Amir Arjomand, Ceylan Özgün Özçelik, Melik Saraçoğlu ve Volkan Üce’nin katılımlarıyla 17 Eylül Cumartesi saat 16.30’da Küçük Han’da yapılacak.

Funda Eryiğit, Hare Sürel, Gülçin Kültür Şahin ve Nihal Yalçın’ın konuşmacı olacağı “Bir Zanaat Olarak Oyunculuk” başlıklı panel ise, Özen Yula moderatörlüğünde 18 Eylül Pazar 16.00’da Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da. Aynı mekânda, aynı gün 18.00’de “Boyun Eğmeyen Bir Kadının Hikâyesi: Suna” başlıklı söyleşide Armağan Çağlayan, Çiğdem Sezgin ve Nurcan Eren konuşmacı olarak yer alacak.

“Şu Anlaşılmazlık Meselesi: Bir Filmi Anlamak ya da Anlamamak” başlıklı panel ise Aslı Ildır, Fatih Özgüven ve Tayfun Pirselimoğlu’nun katılımlarıyla 19 Eylül Pazartesi saat 14.00’te BİLGİNER-MELİN Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı’nda başlayacak.

 

ÇOCUKLAR İÇİN ATÖLYELER

17 Eylül Cumartesi saat 14.30’da Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde Türkçe dublajlı Çok Uzakta filminin ücretsiz gösterimin ardından, Bütün Çocuklar Bizim Derneği eğitmenlerinden Ayşegül Cebenoyan çocuklar için filmle paralel hareket ve oyunlar içeren atölye çalışması düzenleyecek.

Festival programı kapsamında gösterilen Louis Garrel’in yönettiği Kurtarıcı filminin gösterimi ardından yaratıcı drama eğitmeni Elif Özsoğuk, çocuklara farklı sanatsal disiplinlerden yararlanarak içinde yaşadıkları çevrenin, onlara miras bırakılan dünyanın durumu üzerine farkındalık geliştirmelerine yönelik bir atölye çalışması yapacak.

 

FESTİVAL MEKÂNLARI, BİLETLER ve DESTEKÇİLER

Festivalde film gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı’nda yapılacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde tam bilet 50 TL, indirimli bilet 30 TL olarak Biletix aracılığıyla satışa çıkarken, Eski Köylü Pazarı’ndaki gösterimler ise ücretsiz izlenecek.

Festivalin destekçileri:  Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kültür için Alan, Mey|Diageo, Komili, Kürşat Ayvalık, ASKEV Sinema, MUBI, OGM Pictures, Milliyet Sanat, Goethe-Institut, German Films, KINO 2022, Mordem Sanat, Setur Ayvalık Marina, Ali Ertuğrul, Esra Başak, Şerif Kaynar, Eren-Alptekin Coşkun, Yaman Eymür, Fatma-Mustafa Kürşat, İnci Vural, Ayvalık Ticaret Odası, Çamlık 87, Kendine Has, Yves Rocher, Zoho, AIMA, Kraft, Çöpmadam, Ayvalıkzade, Barbunun Çiftliği ve Medya Takip Merkezi.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin basın sponsorları ise Altyazı, Aposto, Ayvalık Magazin, Beyazperde, Bianet, Birgün, Dadanizm, Duvar, KRT, Kutsal Motor, Radyo ODTÜ, T24.

 

 Diğer Haberler