Sinema Haberleri

ANKARA´NIN TEMASI ´KRİSTAL SINIR´

20 Şubat 2015 Cuma 09:54

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 23 Nisan-03 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin teması ‘Kristal Sınır’ olarak belirlendi.
Bu yıl Ankara Uluslararası Film Festivali, değişen dünyanın saydam sınırlarına ve o sınırların kırılganlığına vurgu yapan bir temadan hareket ediyor. ‘Neden’ sorusunun yanıtı da şöyle veriliyor:

‘Kristal Sınır’

“Sınırın ötesine geçmeyi istemek ve kristal sınırları düşlemek bir arzuysa bu arzu artık işlemiyor. Sınırın kristal olduğu konusunda da ancak düş kurulabiliyor. Oysa sınırların ardı ne kadar da güzeldi düşlerimizde; ışıklıydı, parlaktı. Oysa billur cam kırıldı, yaralıyor, acı veriyor artık. Kristal daha güzeli, ulaşılmazı vaat ediyordu; şimdi ise yalnızca acıyı, dahası ölümü… Ve insanlar yürüyorlar ölüme doğru, acıya doğru.”

Tema kapsamında kültürlerin, ülkelerin, siyasetin görünmez sınırlarına, Türkiye’de yaşanan atmosfere, Ortadoğu’da durmak bilmeyen savaşa, mültecilerin sınırlar arasında kaybolan yaşamlarına, toplumsal cinsiyet rolleri ve çatışmalara; insan doğasının ve tabiatın sınırlarına uzanan bir film seçkisi festival süresince izleyici ile buluşacak.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin görsellerinde sık sık kullandığı kedi figürleri festivalin başrolünü de kaptı. Afiş tasarımında izleyicinin rolüne atıfta bulunan kediler, aynı zamanda çeşitlilik, duygusal dışavurum ve sınırlara vurgu yaparak festival temasını tamamlıyor. Üç farklı renkte kullanılacak olan afiş ile festivalin canlı ruhu sokaklara taşınacak. Festivalin 26. Afişini tasarlayan Deniz Yükselci, Güzel Sanatlar Lisesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu.

26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi ise sona eriyor. 25 Şubat Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar yapılacak başvurular arasından ön jüri tarafından belirlenecek filmler, festival çerçevesinde ‘Ulusal Yarışma Bölümü’nde rekabet edecek. Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film kategorilerinde gerçekleştirilecek yarışma için başvurular on-line (çevrim içi) olarak kabul ediliyor. Kısa Film yarışmasına ise ‘Kurmaca’, ‘Deneysel’ ve ‘Canlandırma’ alanlarında başvuru yapmanın mümkün olduğu festivalin yarışma ve gösterim yönetmeliklerine resmi internet sitesi http://www.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşılabilir.Ankara Uluslararası Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: www.filmfestankara.org.trDiğer Haberler