Sinema Haberleri

'ALTIN PORTAKAL'IN YARIŞMA FİLMLERİ BELLİ OLDU

06 Eylül 2023 Çarşamba 16:41

7-14 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak 10 film belli oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in başkanlığını yaptığı festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na 43 film başvurmuştu. 14 kategoride Altın Portakal Ödülleri'nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak 10 film, Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav'dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlendi.

Kıvanç Sezer'in yönettiği 8x8; Melisa Önel yönetmenliğindeki Aniden; yönetmenliği Mete Gümürhan'a ait Beraber; Vuslat Saraçoğlu'nun yönettiği Bildiğin Gibi Değil; Zeki Demirkubuz'un yönettiği Hayat; İsmail Güneş yönetmenliğindeki Kurban; Cemil Ağacıkoğlu'nun yönettiği Son Hasat; Selman Nacar'ın yönettiği Tereddüt Çizgisi; Nehir Tuna'nın yönettiği Yurt ve Miraç Atabey'in yönettiği Zamanımızın Bir Kahramanı adlı filmler bu yıl Altın Portakal ödülleri için yarışacak.

Türkiye'de ilk kez Antalya'da izleyici karşısına çıkacak yarışma filmlerinden 8x8Bildiğin Gibi DeğilHayatKurban ve Zamanımızın Bir Kahramanı aynı zamanda dünya ilk gösterimlerini Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapacak.

Festivalde ilk filmlerini çekmiş yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise BeraberYurt ve Zamanımızın Bir Kahramanı filmleri değerlendirilecek.

Demet Akbağ'ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 945 bin TL tutarındaki ödüllerin sahiplerini belirleyecek.

Geçen yıl olduğu gibi Film Yönetmenleri Derneği jürisi Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü'nü, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi de SİYAD En İyi Film Ödülü'nün sahibini saptayacak.

Ödüller 14 Ekim akşamı düzenlenecek Ödül Töreni'nde sahiplerini bulacak.

 Diğer Haberler