Sinema Haberleri

'ALTIN PORTAKAL'DA SANSÜR YİNE BAŞROLDE, JÜRİLER ÇEKİLDİ!

23 Eylül 2023 Cumartesi 21:12

07-14 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yarışmalarında görev yapacak jüri üyeleri, Nejla Demirci'nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden kaldırılmasının ardından açıklama yayınladı.

Demet Akbağ, Zeynep Dadak, Ayşegül Aldinç, Özcan Alper, Onur Saylak, Mehmet Günsür, Ali Ağa, Sema Kaygusuz, Behiç Ak, Deniz Tortum, Elif Refiğ, Hazar Ergüçlü, Paolo Bertolin, Ali Ercivan, Hakan Bıçakcı, Anna Maris Aslanoğlu, Ezel Akay, Engin Palabıyık, Senem Erdine ve Ahmet Gürata 'nın imzasının yer aldığı açıklama şöyle:

Meslektaşımızla yan yanayız

‘60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması, Belgesel Film Yarışması seçici kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri olarak, ülkemizin en köklü film festivalinde Nejla Demirci'nin 'Kanun Hükmü' belgeselinin ani bir kararla yarışma programından çıkarılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık.

Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz. Yıllardır süren Antalya Altın Portakal Film Festivali geniş bir mutabakatla topluma aittir. Demokratik ilkelerden, ifade özgürlüğünden ödün veremez. Bu bağlamda sanatçılar için güvenli bir alan olmaya devam etmesi yaşamsaldır. Jüri üyeleri olarak bizler de meslektaşlarımızla yan yana durmayı görev biliyoruz. İmzası bulunan jüri üyeleri olarak, 60.Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki görevimizi 'Kanun Hükmü' filminin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla yerine getirebileceğimizi kamuoyuna duyururuz.’

Ne olmuştu?

Yönetmen Nejla Demirci'nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan "Kanun Hükmü" belgeseli, belgeselde yer alan kişilerden birinin yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışma Seçkisi’nden kaldırıldı.

Konuyla ilgili 22 Eylül 2023 tarihinde açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığını duyurdu:

‘Festivalimizde, Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen ‘’Kanun Hükmü’’ adlı filmde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptanmıştır. Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Festival Yönetmeni
Dr. Ahmet Boyacıoğlu

 

2014'te 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel dalında seçim yapan ön jüri, Gezi Direnişi'yle ilgili ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı filmi festival yönetiminin listeden çıkardığını duyurmuş, bunun üzerine jüri üyeleri istifa etmişti.Diğer Haberler