Sinema Haberleri

ALTIN PORTAKAL 44 YIL SONRA SANSÜR NEDENİYLE İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ

29 Eylül 2023 Cuma 21:54

T24.com’un haberine göre, Altın Portakal Film Festivali, 44 yıl sonra ikinci kez "sansür" nedeniyle iptal edildi. T24.com haberinde şunlara yer verdi:

Kanun Hükmü belgeselinin sansüre uğramasının ardından yaşanan süreçle tartışmaların odağı olan Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi. 1979 yılında Ömer Kavur’un yönettiği Yusuf ile Kenan, Yavuz Özkan’ın yönettiği Demiryol ve Yavuz Pağda’nın yönettiği Yolcular filmlerine uygulanan sansüre karşı yapımcı ve yönetmenlerin festivalden çekilme kararının ardından 16. Altın Portakal Film Festivali iptal edilmişti. Altın Portakal, 44 yıl sonra ikinci kez "sansür" nedeniyle iptal edildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen iki kamu emekçisinin adalet mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeselinin Altın Portakal Film Festivali’nde seçkiden çıkarılmasının ardından festivalden çekilen jüri üyeleri, filmin geri alınması kararından sonra geri dönmüştü.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeseli "FETÖ propagandası yaptığı" iddiasıyla hedef alan bir açıklama ile festivalden çekilme kararını duyurdu. Ardından da Gençlik ve Spor Bakanlığı festival ile ilişkisini kestiğini duyurarak, tahsis edilen salonu vermeyeceklerini söyledi. Uluslararası Sinema Derneği de "festivalin sinema sektöründe yer alan "bazı STK'lar tarafından politize uçlara kaydırıldığı" öne sürüldü.

Sansürle gündeme gelen olan Antalya Altın Portakal Film Festivali ise yaşanan tartışmaların ardından iptal edildi.Diğer Haberler

BİLAL 'GÜLDÜR GÜLDÜR'E DÖNÜYOR!
BİLAL 'GÜLDÜR GÜLDÜR'E DÖNÜYOR!
22 Mayıs 2024 Çarşamba 16:30

GORA'NIN DEVAMI GELİYOR
GORA'NIN DEVAMI GELİYOR
21 Mayıs 2024 Salı 10:15

GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW'A GERİ DÖNÜYOR
GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW'A GERİ DÖNÜYOR
18 Mayıs 2024 Cumartesi 15:30

ERKAN YOLAÇ YAŞAMINI YİTİRDİ
ERKAN YOLAÇ YAŞAMINI YİTİRDİ
17 Mayıs 2024 Cuma 15:32