Sinema Haberleri

79. VENEDİK FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

31 Ağustos 2022 Çarşamba 17:24

79. Venedik Film Festivali bugün törenle açılıyor. Fransız oyuncu Catherine Deneuve'e kariyer ödülünün verileceği törende açılış filmi olarak  Noah Baumbach'ın yönettiği, Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle, Raffey Cassidy, Sam Nivola, May Nivola, Jodie Turner-Smith, André L.'in oyadığı Whte Noise gösterilecek. 

Festivalin ana yarışma jürisini Hollywood yıldızı Julianne moore yönetirken, yanında Ajantinli yönetmen ve senarist Mariano Cohn, İtalyan yönetmen ve senarist Leonardo Di Costanzo, yönetmen Audrey Diwan, İranlı oyuncu Leila Hatami, Japon yönetmen, senarist ve yazar Kazuo Ishiguro , İspanyol senarist ve yapımcı Rodrigo Sorogoyen görev yapacak. 

'Ufuklar' bölümünün jürisi ise yönetmen, senarist Isabel Coixet, İtalyan yönetmen Laura Bispuri, ABDli yönetmen ve senarist Antonio Campos, Cezayirli yönetmen ve yazar Sofia Djama, Fransız eleştirmen Edouard Waintrop'tan oluşuyor.

'Luigi De Laurentiis' adına verilecek 'ilk film' ödülü jürisinde ise, İtalyan yönetmen Michelangelo Frammartino, Polonyalı yönetmen Jan P. Matuszynski, Portekizli oyuncu ve yönetmen Ana Rocha de Sousa, ABDli oyuncu Tessa Thompson ile Fransız yapımcı Rosalie Varda var.

 Diğer Haberler