Sinema Haberleri

26.UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARAKSI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ SONA ERDİ

08 Haziran 2023 Perşembe 18:25

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün akşam düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Festival destekçilerine teşekkürlerin sunulduğu kapanış töreninde festivalin Her Biri Ayrı Renk bölümü filmlerinin aday olduğu FIPRESCI Ödülü açıklandı.
Senaryo danışmanı, sinema yazarı ve akademisyen Ayla Kanbur, Fransız sinema eleştirmeni Hélène Robert ile Polonyalı sinema eleştirmeni ve gazeteci Piotr Czerkawski’den oluşan jüri üyeleri bu yıl FIPRESCI Ödülü’ne Meksikalı yönetmen Lila Avilés imzalı Totem’i layık gördü. Jüri ödül gerekçesinde, “FIPRESCI Ödülü'nü bizi sıra dışı bir doğum gününe davet eden, kültürel tabuların bir çocuğun merakı ve açıklığıyla gözlem yapan kamera karşısında silikleştiği, geleneklerin doğallıkla buluştuğu ve insanların doğanın kaçınılmaz gücüyle bir araya geldiği bir filme vermek istiyoruz: Totem,” dedi.

31 Mayıs’ta düzenlenen açılış töreniyle başlayan 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 7 gün boyunca Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 66 film izleyiciyle buluştu. Bu yıl da kadınların sinemadaki emeklerini görünür kılma ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sanatın iyileştirici gücü ile sağlama hedefi ve “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenlen festivalde, Meksika’dan Litvanya’ya, İsveç’ten Şili’ye, Güney Kore’den İran’a, İspanya’dan Arjantin’e dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin farklı temalardaki filmleri beyazperdedeydi. Film gösterimleri sonrasında gerçekleşen soru cevaplarda sinemacıların izleyicilerin sorularını yanıtladığı, panellerde farklı başlıklar altında sinemacı ve akademisyenlerin kadın ve sinema odağında yeni tartışma alanları açtığı, birbirlerine güç ve ilham verdiği festival sinemaseverlerin yoğun ilgisinin ardından sona erdi.Diğer Haberler

CNBC-E BUGÜN YAYINDA!
CNBC-E BUGÜN YAYINDA!
10 Haziran 2024 Pazartesi 10:06

PARMAĞIN SAHİBİ GELİYOR
PARMAĞIN SAHİBİ GELİYOR
06 Haziran 2024 Perşembe 10:54