Sinema Haberleri

21. ULUSLARARASI GEZİCİ FİLMMOR KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLIYOR

20 Haziran 2024 Perşembe 11:42

Bu yıl ki mottosu 'Parola: barış' olan 21. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, bugün "Filistin'i İşlemek" filminin online gösterileceği ‘Açık Seans’ (saat: 21.00) ile açılıyor.

Pandemi nedeniyle üç yıldır online yapılmış Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, bu yıl sinema salonlarında sinemaseverle buluşuyor. 

21. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, Kadınların Sineması, Parola: Barış, Yerel Siyaset Yerinden Sinema, Feminist Bellek, Hak Odaklı Sinema bölümleri, forumlar, atölye ve söyleşiler yer alacak.
25 Haziran’da İBB Zafer Mahalle Evi’ne, 26 Haziran’da da İBB Örnektepe Mahalle Evi’ne gidecek festival, İBB Beyoğlu Sineması ve Fransız Kültür Merkezi’nde 30 Haziran’a kadar devam edecek.

’Kadınların Sineması’ bölümünde yönetmen Bilge Olgaç, 30. yılı ölüm yıldönümünde ‘Kaşık Düşmanı’ ile anılacak.
Kadınların Sineması’nda ayrıca Türkan Şoray’dan Dönüş, 19 yaşında bir şarkı yarışmasında finale kaldıktan birkaç gün sonra onu kaçırmaya yeltenen bir erkek tarafından silahla vurulan Mutlu Kaya’nın kendi sesini ve adalet arayışını anlatan Ayşe Toprak, Nick Read’in yönettiği Benim Adım Mutlu ve Kaouther Ben Hania’dan Dört Kız Kardeş de yer alacak.

Bu yılın ‘Feminist Bellek’ tazeleyen filmleri; ressam Mihri Hanım’ın 19. yüzyılda bıraktığı izlerin peşine düşen Berna Gençalp’tan Kim Mihri, feminist büyükannenin kızı ve torununa uzanan, unutmaya ve hatırlamaya dair öyküsüyle Elodie Lélu’nun yönettiği Retroterapi olacak.

Festivaldeki tüm gösterim ve etkinlikler bu yıl da ücretsiz olacak.Diğer Haberler