HİLAL ÇETİNDER

GEVEZE FİLM: 'SMOKE'

13 Mayıs 2020 Çarşamba 23:50
HİLAL ÇETİNDER

Paul Auster’in senaryosunu yazdığı, Wayne Wang'ın yönettiği ‘Smoke’un oldukça ilginç bir hikayesi var. Auster, New York Times’a noel öyküsü yazar: ‘Auggie Wern’s Christmas Story’. Filmin sonuna saklanan ve aklımıza kazınan bu güzelim hikaye, Smoke'un çıkış noktası olur.

Auster, ‘Auggie Wern’s Christmas Story’iden Smoke'u çıkartır ortaya. Yeni karakterler ekler. Genişleyen hikayenin merkezinde yine Auggie ve tütün dükkanı vardır. İnsanların buluşma yeri haline gelen dükkanda Auggie ile yolları kesişen farklı karakterleri tanırız yavaş yavaş... Kendi halinde, etliye sütlüye karışmayan Auggie başta olmak üzere, hamile karısı soygun sırasında ölen yazar Paul (ki bu karakterde Paul Auster’i görürüz aslında), dalgın dalgın yürüyen Paul'ü ezilmekten kurtaran bukalemun ‘Raşid’... ‘Raşid’in hüzünlü ve çetrefilli hikayesi, Auggie’nin geçmişinden çıkıp gelen Rubby... Hepsi tam yerinde ve zamanında girer hikayeye.

‘Smoke’ tam anlamıyla ‘iyi insanların’ öyküsü. Filmde Paul Auster, senarist olma hakkını uzun ve derin diyaloglarla sonuna kadar kullanıyor, öne çıkıyor. New York Times’ta yayımlanan noel ruhuna yaraşır asıl hikaye ise son beş dakikada hem duygusal hem sinemasal şölen yaşatıyor; Tom Waits’in ‘Tom Innocent When You Dream’i eşliğinde...
Gönülçelenliğinde fotoğrafla uğraşanları cezbeden bir bölüm de var. Auggie’nin takıntı haline getirdiği ‘Auggie’nin köşesi’... 13 yıl boyunca, her sabah aynı yer ve saatte, aynı köşeyi, aynı açıyı fotoğraflar. Aynı köşeden insanlar, günler, aylar, mevsimler, yıllar gelip geçer... Müthiş, sıcacık, benzersiz!

İyi oyunculuklarla akıp giden, sade, hayli geveze film Smoke... Harvey Keitel, William Hurt, Forest Whitaker gibi isimlerin de katkısıyla, tadı damakta kalan, tekrar tekrar izleme isteği uyandıran... HİLAL ÇETİNDER

Yönetmen: Wayne Wang
Senaryo: Paul Auster
Oyuncular: Harvey Keitel, William Hurt, Forest Whitaker, Stockard Channing
IMDb: 7,4

GALERİ


Diğer Yazılar