'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

SÜPERSTAR 83 / AJDA PEKKAN (1983)

22 Mart 2020 Pazar 15:06

SÜPERSTAR 83 / AJDA PEKKAN (1983)

Ajda Pekkan imaj açısından sürekli kendini yenileyip her 45’lik ya da albüm öncesi farklı bir yüz ve vücut hatlarıyla insanların karşısına çıksa da, müzik olarak hep eksik bir şeyleri vardı.

Ama artık işi hiç de kolay değildi. Show girl olarak ulaştığı Seksenler’den itibaren adı ‘süperstar’a çıkmıştı. Yılların beste ihhalatçısıydı ama, öyle her parçayı söyleyemezdi; vasat albüm hiç yakışmazdı. Gerçi o meşhur gırtlak oyunlarıyla en ölü şarkıyı bile diriltebiliyordu ama, ‘süperstar’a yakışır davranmalıydı...

Pekkan’ın yeni transfer olduğu Balet Plak’ın etiketiyle ‘şeffaf sarı’ plağa basılan Süperstar '83, sanatçının dokuzuncu stüdyo albümüydü.

Kayıtları 1982 sonbaharında başlayan albüm için 14 parça seçilmiş, kayıt aşamasında sayı 10’a düşürülmüştü. İstanbul Gelişim Stüdyoları'nda gerçekleştirilen vokal ve çalgı kayıtları 338 saatte tamamlanmıştı. Parçaların dokuz tanesi aranjman, biri yeni besteydi.

Dış kapakta Ajda Pekkan'ın mavi arka planla desteklenmiş bir portresi yer alırken asıl kapakta şarkıcının bir Van kedisi ile beraber uzanarak poz verdiği fotoğraf vardı. Michael Jackson'ın bir önceki yıl çıkan Thriller albümü için çekilen ve bir kaplan yavrusuyla uzanarak poz verdiği fotoğrafa benziyordu.

Albümdeki sözlerin tamamı Fikret Şeneş imzalıydı. Ajda yeniden Fikret Abla’sının yanına dönmüştü. Düzenlemeler de Garo Mafyan’ındı.

Açılış şarkısı Uykusuz Her Gece, ABDli disco yıldızı Amii Stewart'ın Working Late Tonight şarkısının aranjmanıydı. İkinci sıradaki Sihirli Aşk, yine ABDli yıldız Donna Summer'ın Mystery of Love adlı yumuşak ritmli disco şarkından devrişilmişti.

Düşünme Hiç, İtalyan şarkıcı Mina'nın Il Cigno Dell'Amore şarkısının aranjmanı, dördüncü şarkı Güneş Yorgun albümün tek yerli bestesiydi (besteci: Arif Serdengeçti).

Beşinci şarkı Bir Günah Gibi, Rus halk şarkısı Oçi Çorniye’den geniş esinlenerek düzenlenmişti.

Altıncı şarkı Son Yolcu yine Mina'nın eseriydi (Senza Fiato). Ardından gelen Sana Doğru da İtalyan işiydi ve Mia Martini'nin Quante Volte’sinin aranjmanıydı.

Sekizinci şarkı Sen ve Ben, Enrico Macias'ın Juif Espagnol’unun düzenlemesiydi.

Kader Rüzgârı ise Fransız Claude Ciari'nin Tahiya Li Fairuz adlı enstrümantal parçasından alınmıştı.Kapanış şarkısı ballad Beyaz Ev ünlü José Feliciano'nun aranjmanıydı. Yine hiçbir çizgi oturtma endişesi taşımadan şarkıları bir gazino sahnesi esprisinde seçmişti ama, bu kez parçalar çok güçlüydü. Albüm hem müzikseverlerden, müzik eleştirmenlerinden çok olumlu tepkiler almıştı. Hey dergisinin düzenlediği 1983'ün Müzik Oskarları töreninde Pekkan, ‘Yılın Kadın Şarkıcısı’ olurken, albüme ‘Yılın Hafif Müzik LP'si ödülü verilmişti. 1984 Altın Kelebek Ödülleri'nde ise Pekkan'a Yılın Hafif Müzik Sanatçısı ödülü sunulmuştu. Böylelikle Ajda Pekkan, ‘Petr’oil’ dramını atlatmayı başarmıştı.

 

İÇERİK

1. Uykusuz Her Gece

2. Sihirli Aşk

3. Düşünme Hiç

4. Güneş Yorgun

5. Bir Günah Gibi

6. Son Yolcu

7. Sana Doğru

8. Sen ve Ben

9. Kader Rüzgarı

10. Beyaz EvDiğer Haberler