'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

SUDA BALIK / ZEN (1995)

24 Mart 2020 Salı 22:45

SUDA BALIK / ZEN (1995)

Yıl 1995; medya, pop müzik dışında diğer türleri görmezden gelirken bir avuç müzisyen inatla kendi yolunda ilerliyordu. 1988’den beri ‘toplu meditasyon’ diye yorumladıkları bir müzik stili geliştiren Zen grubu da, bu ‘inatçılar listesi’nde yer alıyordu.

Zen, birkaç demo çalışmanın ardından Temmuz 1995’te Suda Balık adlı ilk kasetini çıkardı. Teker teker numaralanan kasetleri dikkatli açmak gerekiyordu; çünkü kapağın içinde dört tane insert bulunuyordu.

Zen ‘o anın müziği’ni yapıyordu. Bir parçayı hiçbir zaman eskisi gibi çalamıyorlardı. Müzik tamamen doğaçlamaydı ve konserlerde de sahnenin çevresinde gelişen olayların şarkıya yansımasıyla gelişiyordu.

Zen’den Murat Ertel, Türkiye’de doğaçlama müzik geleneği ve bu türe yaklaşımla ilgili şunları söylüyordu: ‘Türkiye’de arada sırada doğaçlama yapan insanlar var. Tamamen doğaçlamaya yönelenlerle karşılaşmadık. Biz underground olmak için çaba sarfetmiyoruz, seyirciyle bağlantı kurmak istiyoruz. Bizi anlamıyorlar diye de bir kaygımız yok. Doğaçlamanın kendimizi anlatmak için en iyi yol olduğuna inanıyoruz’.

Aslında doğaçlama geleneğimiz vardı. Aşıklarımız, oyun havalarımız filan…

Suda Balık’ta Okan ile Merih Öztaylan davul ve vurmalıları, Remzi darbukayı, Adil elektrikli gitarı, Murat Ertel gitarı çalmıştı. Mehmet de teypten sesler elde etmişti.

 

İÇERİK

1- Çok Su İçtim

2- Suda Balık

3- Aman Dur Bekle

4- Seslen Bana

5- Ses Nefes

6- İnkilap Vapuru

7- Caktır

8- Karşılama

9- Acıklı Ama Aldatıcı

10- Plaj Havası

11- Dadidi

12- Yalı Çiftetellisi

13- Bu Yol Hiç BitmeyecekDiğer Haberler