'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

SİLUETLER / SİLUETLER (1967)

19 Mart 2020 Perşembe 13:48

SİLUETLER / SİLUETLER  (1967)

Mesut Aytunca (1944) ile bas gitarist Erol Bilem (1942), Gökçen Kaynatan’ın grubundan ayrılarak radyo programlarında ‘Bilgesu Duru Topluluğu’ adıyla yer almış ve soyadı sonradan Erenus olacak Bilgesu Duru’ya eşlik etmişti. Bir sınavın ardından radyoda program yapma hakkını Duru kazanmıştı ve Duru’nun adıyla radyoda çalabiliyorlardı.

Sonraki hedef iddialı kadroyla, daha iddialı işler yapmaktı. İngiliz Shadows grubuna öykünen topluluk, sahnede çeşitli ışık oyunlarıyla siluetlerini de göstermekteydi.
Bu nedenle 1965’te Siluetler adını almışlardı ve birkaç yıl sonra ortaya çıkacak Anadolu popla, bir önceki dönem Beat grupları arasında köprü görevi yapacaklardı.

Özensiz şarkı sözlerinin Türk müziğini zedelediği gerekçesiyle parçaların büyük bölümünü enstrümantal icra etmeleri Siluetler’i diğerlerinden ayıran en belirgin özellikti.

Mesut Aytunca (gitar), Muzaffer Güler (vokal), Erol Bilem (gitar), Koray Yılmaz (davul), Berç Kürkçü (bas gitar) 1965’de Robert Kolej’in son kez düzenlediği 3. Boğaziçi Festivali’nde folk düzenlemesi dalında Üsküdar parçasıyla üçüncülük kazanmıştı.

Sıra, aynı yıl Hürriyet’in ilk kez gerçekleştireceği Altın Mikrofon yarışmasına gelmişti. Mesut Aytunca (solo gitar), Erol Bilem (bas gitar), Ataç Oral (ritm gitar), Feyzi Tarıman (ritm gitar), Aybars (vokal), Koral Yılmaz’lı (davul) kadroyla Siluetler, Kaşık Havası’nın düzenlemesiyle yarışmada finale yükselmiş ve halk oyuyla üçüncü seçilmişlerdi. Yarışma şartnamesi gereğince Kaşık Havası 45’lik halinde çıkarılırken arka yüze Sis adlı çalışma koyulmuştu.

Siluetler 1965’in sonbaharında, Sadık Bütünley (vokal), Sabi Halevi (vokal), Mesut Aytunca (gitar), Erol Bilem (bas gitar), Göktuğ Vensurel (gitar), Koral Yılmaz’lı (davul) kadroyla Batı’da ortaya çıkan ‘folku modernleştirme akımı’nın uzantısı olarak türkülere ve anonim parçalara yönelmişti. Bu öykünme müzikle sınırlı kalmamış, kitch elbiselerle, uzun saçlarla, çeşitli aksesuarlarla da onlara benzemişlerdi.

1966’daki Altın Mikrofon Yarışması’na Siluetler grubu Mesut Aytunca, Erol Bilem (bas gitar), Rasim Ulusman (ritm gitar, vokal), Metin Alatlı (org), Mehmet Dirisu (ritm gitar), Aydın Daruga’dan (davul) oluşan ekiple katılmış ve hoş bir swinge dönüşmüş halay ‘Lorke Lorke’yle birinciliği kazanmıştı. Bu şarkı, B yüzü’ne ‘Dede Efendi 66’ şarkısı koyularak 45’lik halinde yayınlanmıştı …

1967’nin başında Mesut Aytunca, Nejat Özyılmaz ile davulcu Aydın Daruga’nın yanına Meteorlar’dan Murat Ses (org) ile Aziz Azmet (ritm gitar) gelmiş, bu kadro Eylül 1967’de grubun ilk uzunçalarına imza atmıştı.

İÇERİK

1

Dede Efendi 67 (Yine Bir Gülnihal’in Siluetler yorumu)

 

2

I'm Looking For A Saxaphonist (Artwoods)

 

3

Na-Na Song

 

4

The Beat Goes On (Sonny and Cher)

 

5

Theme Without Name (Dave Clark 5)

 

6

I'm A Believer (The Monkees)

 

7

Summer Wine (Nancy Sinatra)

 

8

Spring Is Nearly Here (The Shadows)

 

9

Black Is Black (Los Bravos)

 

10

Lorke Lorke (Anonim parçaya Siluetler yorumu)

 

11

Rhythm And Gress

 

12

Roly Poly (Chuck Berry)

 


Diğer Haberler