'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

OYUN HAVALARI / ZAFER DİLEK (1976)

20 Mart 2020 Cuma 10:28

OYUN HAVALARI / ZAFER DİLEK (1976)

1944 Tarsus doğumlu Zafer Dilek (asıl adı Zafer Akansoy), 1962 yılında arkadaşlarıyla Adana’da kurduğu Mavi Gölgeler’le profesyonelliğe adım atmış, 1965’te üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da Mavi Gölgeler’den iki arkadaşı ve İstanbullu üç müzisyenle birlikte Kontrastlar adıyla müzik yapmıştı.

Ardından, Faruk Akel Orkestrası ile Önder Bali 4’te gitar çalmış ve 1972’de kendi orkestrası Zafer Dilek 4’ü kurmuştu.

O güne kadar diğer sanatçılar için düzenlemeler yazmış, önemli işler üretmiş Dilek, ekibiyle Bütün Meyhanelerini Dolaştım İstanbul’un/Yeşil Yaylam 45’liğini yaptıktan sonra yeniden tek başına çalışmayı tercih etmiş ve özellikle oyun havalarımızın modern düzenlemelerinden oluşan uzunçalarlarıyla eskimeyen yapıtlara imza atmıştı.

Bu uzunçalardan 1976 tarihli ‘Oyun Havaları’, kısa sürede ünlenmiş, filmlerine özgün müzik yazdırmaya para harcamak istemeyen Yeşilçam’a adeta can simidi olmuştu.

Albümün tamamı Kemal Sunal’ın çeşitli filmlerinde defalarca kullanılırken, bu yapıtlar sayesinde Zafer Dilek’in türkü ve oyun hava yorumları kuşaktan kuşağa taşınmıştı.

O dönem, uluslararası piyasadaki orkestra şeflerinin toplama albümlerine öykünülerek, 33’lüğün kapağına ‘seksi’ bir fotoğraf koyulmuş ve dansöz Birsen Ayda’nın görüntüsü seçilmişti.

 

İÇERİK

1- Çiçekler Ekiliyor

2- Süpürgesi Yoncadan

3- Emmioğlu

4- Çarşambayı Sel Aldı

5- Yekte

6- Ateşine Yandım

7- Hey Onbeşli

8- Misket

9- Tokat Sarması

10- Oyalı da Yazma

11- Dilo Dilo YaylalarDiğer Haberler