'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

JAZZ SEMAİ / EROL PEKCAN, TUNA ÖTENEL, KUDRET ÖZTOPRAK (1978)

25 Mart 2020 Çarşamba 13:20

JAZZ SEMAİ / EROL PEKCAN, TUNA ÖTENEL, KUDRET ÖZTOPRAK (1978)

1970’de Evlerinin Önü Zeytin Ağacı/Mevlâna 45’liğini Erol Pekcan 5 adıyla, vokalde Tarık Öcal’ın katılımıyla çıkaran orkestra, bir yıl sonra Kabağı da Boynuma Takarım/ Nihavent Longa 45’liğini piyasaya sürmüştü.

Ardından Erol Pekcan, Tuna Ötenel (piyano, saksafon), Kudret Öztoprak (bas gitar), K. Moss (flüt, klarnet, saksafon), Şansın Ölmeztürk’lü (trombon, tumba) ‘Erol Pekcan 5’e vokalist olarak o dönem Ankara’da vatani görevini yapan Fatih Erkoç katılmış ve 1976’da Gel Sevgilim/Allı Turnam (Özer Ünal saksafonda) plak yapılmıştı.

1978'de Pekcan, Ötenel, Öztoprak üçlüsü; Nino Varon’un yapımcılığında ‘Türk cazı’nı ileriye taşıyacak ‘Jazz Semai’ albümü yayınladı.

Mart 1978’de kayıt ve mixleri Ümit Eroğlu’nun Ankara’daki stüdyosunda gerçekleşmiş Jazz Semai, ‘Türkiye’nin ilk Caz plağı’ olarak da tarihe geçmişti. Zamanla ‘kültleşen’ albüm, halk türküsü Ali’yi Gördüm Ali’yi haricinde Ötenel’in bestelerinden oluşmuştu. Tuna Ötenel bu albümle adını kitlelere duyururken, ürettiği solo albümlerle ve projelerle daha sonra yerli cazın en önemli isimlerinden biri olmuştu

 

İÇERİK

1- Kız Kardeş

2- Hatıralar

3- Şenlik

4- Ali’yi Gördüm Ali’yi

5- Köy Yolu

6- Erkek Kardeş

7- Arzular

8- Rüyadaki Sesler

9- Ağıt

10- Jazz SemaiDiğer Haberler