'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

DÖNMEM YOLUMDAN / MAZHAR FUAT ÖZKAN (1992)

23 Mart 2020 Pazartesi 19:46

Doksanlar’a ‘Geldiler’ albümüyle girmişlerdi. Albümdeki Ali Desidero ile Anında Görüntü’yle ‘yerli rap’i deneyen Mazhar Fuat Özkan, 1992’de ilginç bir durumla karşı karşıya bırakmıştı müzikseverleri.
İki farklı şirketle sözleşme imzaladıklarından Agannaga ile Dönmem Yolumdan adlarındaki iki MFÖ albümü çok kısa aralıklarla satışa çıkmıştı. Kargaşa nedeniyle tanıtımları iyi yapılamayan albümlerdeki birçok iyi parça ıskalanmıştı.
Mazhar Fuat Özkan’ın altıncı stüdyo albümü olan Dönmem Yolumdan 20 Mayıs 1992 tarihinde Milletlerarası Müzik Yayınları etiketiyle çıkmıştı. Bir ay sonra MFÖ, başka bir şirketten Agannaga adlı yeni bir albüm daha yayınlamıştı.
Fahir Atakoğlu’nun düzenlemelerini üstlendiği Dönmem Yolumdan albümünde birçok nitelikli parça bir araya gelmişti.
Albüme adını veren parçanın sözleri Eyüp Tekyurt, Muhlis Akarsu, Pir Sultan Abdal, Şemsi Yastıman’a, bestesi de Alanson’a aitti. Mazharlar’ın stiline uzak Komşu Kızı’nın sözleri ise Ali Ercan’ındı. Besteyi üçlü ortak yazmıştı.
Heyecanlı ise ekibin İpucu grubu günlerinden kalmaydı. Daha önce 45’lik olarak yayınlanmış, video klibi Türkiye’de bu konudaki ilk deneme olarak kabul edilmiş Heyecanlı, MFÖ’nün önceki albümlerinde yer bulamamış ve ancak bu çalışmada delik kapatmıştı…
O güne dek ilk kez MFÖ’den başka bir isim, onların albümüne vokaliyle katılmıştı. Peki Peki Anladık’tan sonra ilk kez bir İngilizce beste kullanmaya karar veren üçlü, Don't Wanna See It’in sözlerini yazan, Bauhaus grubundan Peter Murphy’e şarkıyı da seslendirtmişti. Şarkının bestesi Fuat Güner’indi.
Güner’in bir diğer bestesi Pusudayım, sonraki yıllarda grubun klasikleri arasına girerken, albümden ilk akılda kalan yapıt olmuştu. Tabii bir de müthiş sözlerin, müzikle ustalıkla sarmalandığı Alanson bestesi İçinden Deli Desen de.
İnsan Karar Veremiyor, Aşkların Ortasına gibi çok sıkı iki parça, sanatçının kronikleşmiş sorununu anlatan Telif Hakkı, albümün repertuvarda sırıtan Zam ve MFÖ’nün de rol aldığı, 1988 yapımı Atıf Yılmaz filmi Arkadaşım Şeytan’da kullanılmış enstrümantal beste (F. Güner) Hep Böyle Sev…
Kaset olarak yayımlanmış bu albümün ne CD'si, plağı çıktı.

İÇERİK:

Dönmem Yolumdan
Komşu Kızı
Heyecanlı
İçinden Deli Desen de
Zam
Don't Wanna See It
Aşkların Ortasında
Pusudayım
İnsan Karar Veremiyor
Telif Hakkı
Hep Böyle SevDiğer Haberler