'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

ÇOOK ALAMETLER BELİRDİ / MOZAİK GRUBU (1988)

11 Mart 2020 Çarşamba 16:23

’12 Eylül’ öncesi Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’nde bir araya gelmiş genç müzisyenlerin okulun dışına çıkmaları zaman almış, Haziran 1983’te İstanbul Hodri Meydan salonunda ilk büyük konseri vermişlerdi. Mozaik ismi de o konser için bulunmuştu.
Ruhi Su’nun da izlediği ‘Ölümden Önce Bir Hayat Vardır’ başlıklı konserden sonra Mozaik rock, caz gibi türleri ön plana çekip, dinleyici yelpazesini genişletmeye başlamıştı. Dünyanın çeşitli yörelerinden seçtikleri protest ve devrimci folk şarkılar, o dönem yaşanan baskı ve sansüre karşı muhalefeti simgeliyordu. Diğer yanda, Klasik Batı Müziği, rock, senfonik rock, caz, pop caz ve Anadolu tınıları derken yarattıkları sentez sevilmiş ve kabul görmüştü.
Bunun sonucunda yasal ilk stüdyo albümleri Ardından’ı 1985’te, Çook Alametler Belirdi’yi ise 1988’de kaset halinde yayınlamışlardı.
Bülent Somay (gitar, banjo, vokal), Saruhan Erim (bas gitar, vokal, vurmalılar), Serdar Ateşer (elektro gitar, İspanyol gitar, bas gitar), Timuçin Gürer (vurmalılar, vokal), Mehmet Taygun (bas gitar, vokal), Tahsin Ünüvar (saksafon, flüt), Ayşe Tütüncü (piyano, mandolin, vokal), Cem Aksel’li (vurmalılar) kadroyla Mart-Nisan 1988’de İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda Garo Mafyan’la Uğur Başar’ın gözetiminde kaydedilen Çook Alametler Belirdi albümü, grubun farklı türleri denemesiyle dikkat çekti. Hüzün, karamsarlıkla beraber fonda umudu da anlatan grup, Nazım Hikmet’in dizelerine yazdığı bestenin adını albüme de vermişti.
Eleştirmenler de parlak şeyler yazdı; ancak sol kesim, Çook Alametler Belirdi’de sözlere toplumsal içerik katılmadığı, bireysel temalarla uğraşıldığı, elit kitlelere müzik yapıldığı iddiasıyla Mozaik’e uzak durmuştu.

İÇERİK:

1 Sappho İle Konuşma
2 Kendi Bıraktığım İzlerde
3 Yürümek
4 Çook Alametler Belirdi
5 Bir Bisiklet Gezintisi
6 On iki Adım
7 Gitmeliydik
8 Kurşun Askerin Gerçekleşemeyen Kaçışı

2014’te ADA Müzik, bir box set içinde Çook Alametler Belirdi albümünü yeniden CD ve plak formatlarında yayınladı.Diğer Haberler