'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

CARTEL / CARTEL (1995)

21 Mart 2020 Cumartesi 23:23

1995’te pop parçaların aralarına serpiştirilmiş, milli duyguları pohpohlayan birkaç şarkı olumlu tepki alınca hem milliyetçilikten dem vuracak, hem de toplumdaki şiddet eğilimini yakalayacak ‘sert rap grubu’ Cartel Almanya’dan ithal edildi.

Cartel, üç grubun bir araya gelmesinden oluşuyordu: Alper Ağa ile Kabus Kerim’den kurulu ‘Karakan’ (Nurnberg), Ali Aksoy, Abdurrahman Aydınlı (İnceefe), Alman Olcay ve Kübalı Babalu’dan kurulu ‘Cinayi Şebeke’ (Kiel) ve ‘tek kişilik grup’ Erci E. (Berlin).

Cartel’in hedefi şöyle açıklanmıştı: ‘… ABD’den çıkan ve tüm dünyayı saran rap akımını taklit etmek yerine, kendine özgü, Türk kültüründen parçalar taşıyan, hiçbir akımın peşinden gitmeyen yeni bir rap türü oluşturmak ve Almanya’da yaşayan Türk azınlığın sesini duyurmak’…

Cartel, gurbette bir başına bırakılmış, kimlik bunalımına düşmüş, Neo-Nazilerin hedefi haline gelmiş Anadolu insanının sorunlarını anlatmaya soyunmuştu ama kafası karışıktı. Bir yandan da endüstri toplumunun armağanı televizyon tutsaklığını. Son model arabalarla şekillenen sınıf atlama isteğini, uyuşturucu bağımlılığını, bol para kazanma hırsını, diskotekte oluşan dostlukları da eleştiriyordu aynı zamanda.

Cartel’in seslendirdiği Türkçe-Almanca karışımı, araya biraz da İspanyolcanın karıştığı, sözleri net anlaşılamayan çıkış parçasının ilginç klibi, grubun albümünü tam 450 bin adet sattırdı Türkiye’de.

Parlak başlangıcı takip eden başarılı konserlere rağmen Cartel üretim açısından işin ardını getiremedi ve Erci E ile Karakan’ın yaptığı solo albümler devreye girdi; ancak Cartel’inki kadar tutulmadı.

 

İÇERİK

1. Cartel
2. Çek Bir Fırt
3. Party
4. Hani Bana Para
5. Yetmedimi
6. Evdeki Ses
7. Türksün
8. Araba Yok
9. Posse Attack
10. Kankardeşler
11. Televizyon
12. Der Weg den Du gehstDiğer Haberler