Sinema Haberleri

'YILMAZ GÜNEY FİLMLERİ' ULUSAL TV KANALLARINDA GÖSTERİLSİN

01 Aralık 2019 Pazar 13:32

Yılmaz Güney’in filmlerinin ulusal TV kanallarında gösterilmesi için Change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metnini Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney kaleme aldı:

“Yazar, senarist, yönetmen ve oyunculuğuyla bilinen; ‘Umut’, ‘Sürü’, ‘Yol’ gibi geride kült filmler  bırakmış, Türkiyeli sinemacı Yılmaz Güney, sanat yaşamı boyunca, ülkesindeki katı sansür kurallarıyla boğuştu.

47 yıllık kısa yaşamının yaklaşık on yılını hapishanelerde geçirirken yılmadı, senaryolar yazdı ve bu filmlerin hayata geçmelerini sağladı.

33 tane ulusal ve uluslararası ödül sahibi oldu.

12 Eylül rejimiyle birlikte, eserlerine uygulanan vahşet ve katliam, Türkiye sinema tarihinde bir ilktir.

104 adet filminin negatifleri toplanarak imha edilmiş ve 12 Eylül zihniyetinin sürdüğü 10 yıl boyunca filmlerinin gösterimi yasaklanmıştır.

Ancak, hukuksal hiçbir engel kalmamasına ve ölümünün ardından geçen 35 yıldan bu yana, tüm çabalarımıza rağmen, ülkesi toplumunun bir yansıması olan, kurtarılmış filmlerinin gösterimi, gizli bir otosansüre uğratılarak, hâlâ ulusal ve diğer büyük kanallarda gösterilmemektedir.

Bu geri ve çağ dışı zihniyetin ve de hukuksuz uygulamanın değişmesini, ömrünü sinemaya adamış, ölmez eserler bırakmış;  Berlin, Locarno, Cannes gibi önemli festivallerde ödüller kazanarak,  evrenselliğini ve ustalığını kanıtlamış, dünya çapındaki bu sinema dehasının filmlerinin özgür kalmasını siz de istiyorsanız, lütfen imzanızı koyarak bu kampanyaya katılınız.

Sevgi ve saygılarımla”Diğer Haberler