Müzik Haberleri

ŞEVKET UĞURLUER YAŞAMINI YİTİRDİ

22 Nisan 2019 Pazartesi 22:25

25. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen, sayısız ünlüye piyanosuyla eşlik eden 81 yaşındaki sanatçı, çarşamba günü son yolculuğuna uğurlanacak. Uğurluer için ilk olarak Cemal Reşit Rey’de bir tören düzenlenecek. Sanatçının cenazesi, öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Şevket Uğurluer 1938’de İstanbul’da dünyaya geldi. Enstrüman çalan anne ve babasının desteğiyle ilkokul çağlarında mandolin ile akordeona başladı; piyanoyu da yalnız başına öğrendi. Yeteneği sonucu küçük yaşta Erdoğan Çaplı’nın yanında profesyonel olan Uğurluer, Vasfi Uçaroğlu, Müfit Kiper gibi birçok ismin orkestrasında yer aldıktan sonra 1963’te kendi orkestrasını kurdu. Müziğin yanında İTÜ’de mimarlık eğitimini de sürdüren Uğurluer, uzun provalar sonucunda ekibiyle dikkat çekti ve özellikle gece kulüplerindeki zengin programıyla ünlenmeyi başardı.

Hrant Lusigyan (saksafon), Şevket Uğurluer (piyano, vokal), Temkin Işıkgözlü (piyano), Aydın Erdener (davul), Vural Cantürk (kontrbas), Haldun Özdenizmen’den (vokal) oluşan orkestra, dönemin sevilen yabancı şarkılarını kısa sürede repertuvarına katıyor, yerel şarkıları ve türküleri modernize ediyordu.

Ana Beni Eversene, Not Responsible, Tombalacık Halimem, Darıldın mı Cicim Bana gibi şarkılarla listelerin üst sıralarına çıkan orkestrada zaman içinde Atilla Ceylan (gitar), Ergun Özer (tuşlular), Yavuz Özışık (piyano), Oğuz Aksu (gitar), Önder Bali (saksafon), Erol Erginer (saksafon), Sevil Hasman (vokal), Alper Feyman (kontrbas), Ümit Eroğlu (piyano), İrfan Esentaş (piyano), Renata Bein (vokal) gibi isimler yer almıştı. 1966’da Uğurluer askere gidince orkestranın şefi Haldun Özdenizmen olmuştu.

Çeşitli isimlerle orkestrayı bir süre daha sürdüren Uğurluer, 1991’de Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarışan ‘İki Dakika’ adlı besteye imza attıktan sonra ‘trio’suyla TRT’ye uzun yıllar Anılarla Müzik programını hazırladı ve genç kuşakların da beğenisini kazandı.Diğer Haberler