ESKİMEYEN ESKİLER

GÜLLERİN İÇİNDEN (MAZHAR VE FUAT)

18 Eylül 2020 Cuma 17:24

Yerli popüler müziğin en sevilen parçalarından Güllerin İçinden’in ilk günlerdeki serüveni hiç de parlak değildi.

Kaygısızlar grubunun ardından Mazhar ile Fuat, yeniden bir araya gelmeye karar vermişti. Özkan diğer gruplarda çalarken, okullarını bitiren Mazhar ile Fuat, bestelerini toparlayıp 1971’de pop tarihimizin önemli yapıtlarından sayılan uzunçaları yayınlamıştı. Hey Dergisi listelerinde iki numaraya kadar yükselen bu 33’lüğe, Aşık Veysel’in sözlerine yazdıkları beste Türküz Türkü Çağırırız’ın adını koymuşlardı.

Bağlamanın modern bir anlayışla kullanıldığı Türküz Türkü Çağırırız albümünde Seviyorum Seni Canım, Mevsimler, Sür Efem Atını, Nerde Hani, Derdimi Döksem Derin Dereye, Adımız Miskindir Bizim, Hekimoğlu, Türkmen Güzeli, Upside Down ve dillerden düşmeyecek Güllerin İçinden vardı. Tek eleştiri Upside Down’a gelmişti; İngilizce parça ne arıyordu diğerlerinin arasında!

Plağın soundu, sözleri iyiydi ve başarılı bulunmuştu ama, onlara bekledikleri profesyonel aşamayı sağlayamadı.

Devamında çıkardıkları, aralarında Türküz Türkü Çağırırır / Güllerin İçinden (1974) 45’liğinin de bulunduğu yapıtları parasal sorunları çözemeyince ikili asıl işlerine dönmüştü. Fuat ‘Karayolları’nda çalışırken, Mazhar da Ankara Devlet Tiyatrosu’nda kadrolu sanatçı olarak oyunlarında rol almış ve TV dizilerine dublaj yapmıştı.

Mazhar ile Fuat, istedikleri çıkışı bir türlü gerçekleştiremezken Özkan Uğur o dönem kariyeri adına önemli adımlar atmıştı. Fuat Güner’le Kurtalan Ekspres’in ilk kadrosunda yer aldıktan sonra Ersen-Dadaşlar’da, Edip Akbayram-Dostlar’da, Erkin Koray-Ter gruplarında bas çalmış ve gittiği her oluşuma güç katan, Anadolu popun aranan elemanlarından biri olmuştu...

Alanson bestesi Güllerin İçinden'i Modern Folk Üçlüsü, 1980 tarihli albümleri Pop için yeniden yorumlamıştı.Diğer Haberler

BANA YALAN SÖYLEDİLER  (SEMİRAMİS)
BANA YALAN SÖYLEDİLER (SEMİRAMİS)
27 Ekim 2020 Salı 19:48

A HORSE WITH NO NAME  (AMERICA)
A HORSE WITH NO NAME (AMERICA)
26 Ekim 2020 Pazartesi 09:53

ZEHİR GİBİ AŞKIN VAR  (AYLA DİKMEN)
ZEHİR GİBİ AŞKIN VAR (AYLA DİKMEN)
25 Ekim 2020 Pazar 10:24

BECAUSE THE NIGHT  (PATTI SMITH)
BECAUSE THE NIGHT (PATTI SMITH)
24 Ekim 2020 Cumartesi 19:46

HEYECANLI  (İPUCU)
HEYECANLI (İPUCU)
23 Ekim 2020 Cuma 19:44

TRUE  (SPANDAU BALLET)
TRUE (SPANDAU BALLET)
22 Ekim 2020 Perşembe 19:18

SEV KARDEŞİM  (ŞENAY)
SEV KARDEŞİM (ŞENAY)
21 Ekim 2020 Çarşamba 10:40