ESKİMEYEN ESKİLER

DENİZALTI RÜZGARLARI (OKAY TEMİZ)

13 Ağustos 2020 Perşembe 16:24

Vurmalı çalgılar denince akla gelen ilk isimlerden olan Okay Temiz, doğaçlama caz, gittiği yerlerden topladığı etnik enstrümanlardan çıkardığı sıra dışı ritmler, geleneksel müziğimizden topladığı ezgilerle hep ayrıksı bir isim oldu upuzun kariyerinde.

Avrupa’da yaşadığı dönemde Türkiye’ye dönüp biriktirdiklerini müzikseverlerle sıcağı sıcağına paylaşmaya büyük özen gösteriyordu ama, bir bölüm yaptıklarını küçümsüyor, ona ‘tencereci, tavacı’ diyordu. Bize şöyle anlatmıştı o günleri: ‘Bütün Afrika, Brezilya tencere çalıyor. Çok iyi ses çıkar tavaların altından, kenarlarından. Kimse dünyayı, etrafımızı izlemiyor bu ülkede. Başka kültürlerde ne yapıldığını farkında değiller. Biz kalkıp yeni bir şeyler deneyince ‘Aaa deliye bak’ diyorlar’…

1974 yılında kurduğu Oriental Wind grubu ile Doğu-Batı sentezi arayışlarını uluslararası piyasaya taşımayı başaran Okay Temiz, 1976’da yayınladığı Denizaltı Rüzgarları (Arka yüzü Dokuz Sekiz) 45’liğiyle özellikle yerli piyasada büyük bir çıkış gerçekleştirdi.

Birçok yerli filmde kullanılan, ayrıca TRT’nin siyah-beyaz günlerinde teknik aksaklık yaşanınca ekrana gelen o ünlü necefli maşrapa görüntüsüne sürekli eşlik eden, yine birçok programın jeneriğinde yer alan Denizaltı Rüzgarları, TRT Ara Müzikleri 2 albümüyle de müzikseverlere ulaştırılmıştı.

O dönemin psychedelic arayışlarının simge yapıtlarından olan şarkının kayıtlarında, Attila Özdemiroğlu moog, Oğuz Durukan bas gtiar, Arif Sağ bağlama, Okay Temiz vurmalılar çalmıştı…Diğer Haberler

MANIAC  (MICHAEL SEMBELLO)
MANIAC (MICHAEL SEMBELLO)
26 Eylül 2020 Cumartesi 18:28

ANOTHER BRICK IN THE WALL  (THE WALL)
ANOTHER BRICK IN THE WALL (THE WALL)
25 Eylül 2020 Cuma 21:40

GEZSEN ANADOLU'YU  (MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ)
GEZSEN ANADOLU'YU (MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ)
24 Eylül 2020 Perşembe 20:07

THE SOUNDS OF SILENCE  (SIMON & GARFUNKEL)
THE SOUNDS OF SILENCE (SIMON & GARFUNKEL)
23 Eylül 2020 Çarşamba 00:06

CANİKO  (REHA NEJAT İKİLİSİ)
CANİKO (REHA NEJAT İKİLİSİ)
20 Eylül 2020 Pazar 20:36

I LIKE CHOPIN  (GAZEBO)
I LIKE CHOPIN (GAZEBO)
20 Eylül 2020 Pazar 18:10