Sinema Haberleri

72. CANNES FİLM FESTİVALİ TÖRENLE BAŞLADI

15 Mayıs 2019 Çarşamba 09:21

25 Mayıs'a kadar sürecek 72. Cannes Film Festivali törenle başladı. Açılış töreninin ardından ABDli yönetmen Jim Jarmusch'ın "The Dead Don't Die" filminin prömiyeri ve kırmızı halı yürüyüşü gerçekleştirildi. Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun başkanlığı yaptığı ve ABDli oyuncu Elle Fanning, Gine asıllı Fransız yönetmen Maimouna N’Diaye, ABDli yönetmen Kelly Reichardt, Polonyalı yönetmen ve yapımcı Pawel Pawlikowski, Fransız senarist, yönetmen ve çizgi film senaryo yazarı Enki Bilal, Fransız yönetmen ve senarist Robin Campillo, İtalyan yönetmen ve oyuncu Alice Rohrwacher ile Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un da yer aldığı jüri değerlendirmelerine bugün başlıyor.

Açılış gecesi sunucu Édouard Baer, Netflix’i eleştirdi ve sinemanın salonlarda güzel olduğunu söyledi. Sunucuya jüri başkanı Iñárritu destek verdi.

Tören sahnesinde “A. Varda” yazılı boş bir yönetmen koltuğu göze çarpıyordu. Koltuk, festivalin bu seneki posterine de konuk olan, geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz usta yönetmen Agnès Varda’ya ithafen oradaydı. 25 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde gösterilecek filmler arasında Pedro Almodóvar’ın yeni filmi “Pain and Glory”, Dardenne Kardeşler imzalı “The Young Ahmed”, Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio’lu “Once Upon a Time in Hollywood” ve Arnaud Desplechin tarafından yönetilen “Oh Mercy!” gibi filmler bulunuyor.

 


Diğer Haberler

YENİ JAMES BOND FİLMİNE İSİM BULUNDU!
YENİ JAMES BOND FİLMİNE İSİM BULUNDU!
21 Ağustos 2019 Çarşamba 14:21

NETFLIX TÜRKİYE'DEN ÇEKİLİYOR MU!
NETFLIX TÜRKİYE'DEN ÇEKİLİYOR MU!
19 Ağustos 2019 Pazartesi 21:49

LOCARNO'DA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
LOCARNO'DA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
18 Ağustos 2019 Pazar 14:44

MALATYA FİLM FESTİVALİ'NDEN TATSIZ HABER
MALATYA FİLM FESTİVALİ'NDEN TATSIZ HABER
18 Ağustos 2019 Pazar 10:33

ARKA SOKAKLAR'DAN 13 YIL SONRA AYRILDI
ARKA SOKAKLAR'DAN 13 YIL SONRA AYRILDI
17 Ağustos 2019 Cumartesi 13:46