Sinema Haberleri

72. CANNES FİLM FESTİVALİ TÖRENLE BAŞLADI

15 Mayıs 2019 Çarşamba 09:21

25 Mayıs'a kadar sürecek 72. Cannes Film Festivali törenle başladı. Açılış töreninin ardından ABDli yönetmen Jim Jarmusch'ın "The Dead Don't Die" filminin prömiyeri ve kırmızı halı yürüyüşü gerçekleştirildi. Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun başkanlığı yaptığı ve ABDli oyuncu Elle Fanning, Gine asıllı Fransız yönetmen Maimouna N’Diaye, ABDli yönetmen Kelly Reichardt, Polonyalı yönetmen ve yapımcı Pawel Pawlikowski, Fransız senarist, yönetmen ve çizgi film senaryo yazarı Enki Bilal, Fransız yönetmen ve senarist Robin Campillo, İtalyan yönetmen ve oyuncu Alice Rohrwacher ile Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un da yer aldığı jüri değerlendirmelerine bugün başlıyor.

Açılış gecesi sunucu Édouard Baer, Netflix’i eleştirdi ve sinemanın salonlarda güzel olduğunu söyledi. Sunucuya jüri başkanı Iñárritu destek verdi.

Tören sahnesinde “A. Varda” yazılı boş bir yönetmen koltuğu göze çarpıyordu. Koltuk, festivalin bu seneki posterine de konuk olan, geçtiğimiz Mart ayında kaybettiğimiz usta yönetmen Agnès Varda’ya ithafen oradaydı. 25 Mayıs’a kadar devam edecek festivalde gösterilecek filmler arasında Pedro Almodóvar’ın yeni filmi “Pain and Glory”, Dardenne Kardeşler imzalı “The Young Ahmed”, Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio’lu “Once Upon a Time in Hollywood” ve Arnaud Desplechin tarafından yönetilen “Oh Mercy!” gibi filmler bulunuyor.

 


Diğer Haberler

UÇAN SÜPÜRGE'DE ÖDÜL ZAMANI
UÇAN SÜPÜRGE'DE ÖDÜL ZAMANI
25 Mayıs 2019 Cumartesi 22:31

YAVUZ ÖZKAN YAŞAMINI YİTİRDİ
YAVUZ ÖZKAN YAŞAMINI YİTİRDİ
22 Mayıs 2019 Çarşamba 13:44

ALFONSO CUARON İLE ROMA ÖDÜLE DOYMUYOR
ALFONSO CUARON İLE ROMA ÖDÜLE DOYMUYOR
20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:48