Film Müzikleri

TRT'NİN UNUTULMAZ DİZİLERİ VE MÜZİKLERİ

22 Mayıs 2020 Cuma 22:21

TRT’nin tek kanal olduğu günlerde televizyon ekranlarından evimize misafir ettiğimiz her şeyin bir başka önemi, tadı, değeri vardı. Siyah beyazlı günlerin ilk dizilerinden Kaynanalar’ın kısa sürede bu kadar ilgi görüp, yakın bir gelecekten başlayarak efsane muamelesi göreceğini kim düşünebilirdi?

Mayıs 1974’te siyah beyaz olarak başlayan, Tekin Akmansoy’un yönettiği, çok sonraları formatına sit-com dendiğini öğrendiğimiz bu komedi dizisi, çoğunluğu devlet tiyatrosu çıkışlı oyuncularının başarısıyla kuşak boyu kabul gördü, sevildi.

Başarısında şüphesiz müzik olarak seçilmiş, ana tema yapılmış Moğollar şarkısı Iklığ’ın da payı büyüktü. Moğollar’a önce beş kuruş telif ödenmemişti. Hatta o sıralar Paris’ten dönmüş grup, ülke dışında kazandığı önemli bir ödül için Ankara’ya TRT’ye davet edilmiş, saçları uzun olduğu ve kravat takmadıkları için kapıdan içeri alınmamıştı.

1993’te yönetmenlik tekin Akmansoy’dan kızı Arzu Akmansoy’a geçince küçük bir telif öd.nmişti; o kadar.

Grubun 1973 tarihli Anadolu Pop albümünde yer alan Iklığ, temposuyla Kaynanalar’a büyük destek sağlarken yine aynı albümden Kapalı Çarşı parçası da dizinin birçok bölümünde kullanılmıştı...

Tabii o yıllardan unutulmayan bir başka dizi müziği de, İpek Yolu’nun bizi upuzun yollara, çöllere, kervanların arasına davet eden ezgileriydi. Bir şekilde müziklerin bestecisinin Japon sanatçı Kitaro (asıl adı Masanori Takahashi) olduğu duyulmuş ve kısa sürede kasetler yerli piyasaya sürülmüştü. Hatta yıllar sonra konser için Türkiye’ye gelen Grammyli, bir dolu ödüllü Kitaro, sadece ‘İpek Yolu’nun bestecisi’ diye manşetlere çıkmıştı.

Synthesizer, vurmalılar, akustik gitarın eseri bu süit, Kitaro’ya uluslararası ünü armağan etmişti…

Bir de yine TRT’nin iddialı dizilerinden Kartallar Yüksek Uçar’ın müziği var ki, o da unutulmazlar arasına girmiş durumda. Renkli yayına geçen TRT’nin o dönemki ilk önemli ürünlerinden olan diziyi Attila İlhan yazmış, Hüseyin Karakaş yönetmişti. Jenerik olarak da Jean Michel-Jarre’nn Magnetic Fields Part 4’u bulunmuştu.

Banazlı İsmail ile Hanımağa’nın güç savaşını beyazcama taşıyan dizide Magnetic Fields’dan başka temaların da kullanılması, kenarından köşesinden elektroik müziğe kulak kabartılmasını sağlıyordu ülkede...

1970’li yıllar ve Pazar geceleri TRT’nin iftiharla sunduğu İngiliz dizisi… Son olarak, başrollerde Tony Curtis ile Roger Moore’ın olduğu Kaygısızlar’ın (The Persuaders) müziğini anımsatarak kapatalım.

İngiliz lordu Brett Sinclair’i Roger Moore’un, Amerikalı çapkın Danny Wilde’ı Tony Curtis’in oynadığı, kadınlar, lüks arabalar, avantürün en klasının sürüklediği dizinin John Barry imzalı müziği, belki de bütün zamanların en iyilerindendi…

 

 

 

 

 

 Diğer Haberler

PARAZİT'İN MÜZİKLERİ DE '1 NUMARA'
PARAZİT'İN MÜZİKLERİ DE '1 NUMARA'
13 Nisan 2020 Pazartesi 15:57

USTALARDAN JOJO RABBIT'E SEVGİLERLE...
USTALARDAN JOJO RABBIT'E SEVGİLERLE...
05 Şubat 2020 Çarşamba 16:50

ONUN ARABASI VAR, ÖZEL Mİ ÖZEL
ONUN ARABASI VAR, ÖZEL Mİ ÖZEL
18 Kasım 2019 Pazartesi 20:18

JOKER'İN MÜZİKLERİ DE 1 NUMARA
JOKER'İN MÜZİKLERİ DE 1 NUMARA
13 Ekim 2019 Pazar 12:56

RAMBO: SON KAN MÜZİKLERİ İNTERNETTE
RAMBO: SON KAN MÜZİKLERİ İNTERNETTE
01 Ekim 2019 Salı 09:50