'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

MAZERETİM VAR ASABİYİM BEN / MFÖ (1995)

19 Mart 2020 Perşembe 11:27

MAZERETİM VAR ASABİYİM BEN / MAZHAR FUAT ÖZKAN (1995)

Mazhar-Fuat-Özkan’ın, The Best Of da sayılırsa dokuzuncu albümü Mazeretim Var Asabiyim Ben birçok yönden sürpriz bir yapıttı. Öncelikle MFÖ, yıllardır rock’ın yanına kattığı türlere ara verip tamamıyla öz müziğine dönmüştü. Bir bakıma Ele Güne Karşı’daki MFÖ’yü özleyenlerin albümüydü MVAB.

Düzenlemeleri üstlenen Erdal Kızılçay, elektro gitar ve arkada kararlı vuran davulla MFÖ albümleri arasında en sert soundlusunu üretmişti. Piyasayı saran ‘kolay tüketilme istekli’ yapımlar gibi değildi.

Türkiye’nin en iyi vokalini yapan, en iyi şarkı sözlerini yazan, bas ve elektro gitarda en iyi soundlarını çalabilen Mazharlar’ın albümü Alanson’un Mazeretim Var Asabiyim Ben’iyle açılıyordu. Alanson imzalı yapıtlar yine kasetin önemli bölümünü kapsıyordu.

Allah Allah, MFÖ’nün her kasete koymayı adet edindiği mistik parçalardan biriydi. Ardından, Fikret Kızılok’un sözlerine Fuat Güner’in yazdığı beste Sakın Gelme vardı. Sakın Gelme, zamanla MVAB’i geçip albümün en hit parçası oldu.

Fuat Güner imzasını taşıyan İstedim ile Para Gelince Aşka, Özkan Uğur’un Bilmem Nedendir ((söz: M. Alanson-Melih Ziya Sezer), Acaip Haldeyim (söz: M. Alanson), Leylayım (söz: M. Alanson) besteleri, Alanson’un Sonrası Rüyalar ile Ağlamadan (söz: İsmet Özel) şarkıları üç ayrı tarzı ve tadı ortaya koyuyordu.

1995 tarihli Mazeretim Var Asabiyim ise tam bir vitrini düzeltme adımı oldu grup için. Yer yer ‘Anadolu rock’ kokan bu çalışmadaki Fikret Kızılok sözlerine Fuat’ın bestesi Sakın Gelme, Anadolu rock tutkunlarına hoş bir sürpriz yapmıştı.

Kısaltılmış ismiyle MVAB diye tanıtılan albüm, her açıdan yerli rock müziğin yüz akı yapıtlarından biri şeklinde değerlendirilmişti.

Devamında MFÖ, albüm çalışması yapmadan konserler aracılığıyla müzikseverlere seslenmiş, elemanlar solo işleri tercih etmişti.

 

İÇERİK

1- Mazeretim Var Asabiyim Ben (3:41) (Söz: Mazhar Alanson, Müzik: Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur)

2- Allah Allah (4:03) (Söz: Niyazi Mısri, Nizamoğlu Seyyid Seyfullah, Müzik: Cüneyd Kosal)

3- Sakın Gelme (2:46) (Söz: Fikret Kızılok, Müzik: Fuat Güner)

4- Belalın Oldum (3:20) (Söz-Müzik: Mazhar Alanson)

5- Leylayım (2:44) (Söz: Mazhar Alanson, Müzik: Özkan Uğur)

6- Ağlamadan (3:19) (Söz: İsmet Özel, Müzik: Mazhar Alanson)

7- Acayip Haldeyim (3:18) (Söz: Mazhar Alanson, Müzik: Özkan Uğur)

8- İstedim (4:05) (Söz-Müzik: Fuat Güner)

9- Para Gelince Aşka (3:11) (Söz-Müzik: Fuat Güner)

10- Bilmem Nedendir (3:02) (Söz: Mazhar Alanson, Melih Ziya Sezer, Müzik: Özkan Uğur)

11- Rüyalar (4:06) (Söz-Müzik: Mazhar Alanson)Diğer Haberler